Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva
Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva počeo je s izvođenjem 30. rujna 2019. godine te predstavlja znanstvenu i visokoobrazovnu novinu na hrvatskim sveučilištima; po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli te po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.
Integrirani dvopredmetni studij
Studij se izvodi kao integrirani (nema birokratskih zaprjeka između III. i IV. godine, dodatnih troškova na kraju III. godine, izrade završnoga rada na III. godini studija ni stresa kod upisa na diplomski studij) dvopredmetni studij na hrvatskom jeziku, u kombinaciji s već postojećim programima na Fakultetu hrvatskih studija. Tako student može istodobno studirati demografiju i hrvatsko iseljeništvo u paru s filozofijom i kulturom, komunikologijom, kroatologijom, odgojno-obrazovnim znanostima (pedagogijom), poviješću ili sociologijom.
Poznavanje demografske i iseljeničke problematike s nacionalnim predmetima, ali i srodnim znanstvenim područjima, omogućit će potrebnu širinu za sudjelovanje u poslovima društvenih, političkih, znanstvenih, diplomatskih, konzularnih i odgojno-obrazovnih djelatnosti u zemlji i hrvatskim predstavničkim tijelima diljem svijeta. Integralna kombinacija studija demografije i hrvatskoga iseljeništva osobito je važna u iseljeničkim društvenim, promotivnim, diplomatskim i sličnim djelatnostima izvan Hrvatske.
Sastoji se od deset semestara i traje pet godina. Obuhvaća ukupno 69 kolegija, 50 obveznih i 19 izbornih (od kojih se mora izabrati 7) i diplomski rad. Posebnost studija demografije su i terenske nastave koje se izvode u Hrvatskoj i iseljeništvu, u razdoblju ljetnoga semestra treće i četvrte godine studija.
Iz skupine demografskih predmeta studenti će slušati predmete (26): Demografija 1 i 2, Osnove matematike u demografiji, Osnove statistike u demografiji, Demografske mjere i modeli, Javni sustavi i stanovništvo, Povijesna demografija, GIS-analiza stanovništva, Filozofsko-teološki pristup stanovništvu, Računalni programi u demografiji, Demografske baze podataka, Integrativna bioetika, Novi koncept države, Globalna strategija, Populacijska politika, Stanovništvo Hrvatske, Demografski teorijsko-metodološki koncept, Korporativna demografija, Izborni sustavi, Regionalna ekonomika, Stanovništvo svijeta, Regionalna demografija, Stanovništvo i financijski sustav, Stanovništvo, migracije i nacionalna sigurnost, Demografski revitalizacijski obrasci i Terenska nastava iz demografije. Izborni su kolegiji iz demografskoga dijela studija (10): Demografska studija, Demografske projekcije i simulacije, Demografski aspekti agresije na Hrvatsku 1990. – 1998., Diplomski seminar, Ekonomika rada, Geopolitika i geostrategija, Migracije mladih visokoobrazovanih, Prostor i stanovništvo, Stanovništvo Europe i Tranzicija, država, dijaspora.
Iz skupine iseljeničkih predmeta studenti će slušati (24): Metode istraživanja hrvatskoga iseljeništva, Povijest hrvatskoga iseljeništva, Teorija migracija, Hrvatske manjinske zajednice, Tipologija iseljavanja, Hrvatska iseljenička umjetnost i kultura, Hrvatsko iseljeništvo i ukupni razvoj, Kulturni identiteti hrvatskoga iseljeništva, Pravni aspekti iseljeništva i povratništva, Hrvati u Bosni i Hercegovini, Integracija Hrvatske i iseljeništva, Hrvatsko političko iseljeništvo, Iseljeničko-povratničke organizacije, Odgoj i obrazovanje u iseljeništvu, Hrvati u Njemačkoj, Gospodarski potencijali iseljeništva, Hrvatska žena u iseljeništvu, Hrvatske katoličke misije, Hrvatsko iseljeništvo i Domovinski rat, Integracijski pristup, Diplomatski i konzularni poslovi, Useljenički modeli i Terenska nastava u iseljeništvu. Izborni su kolegiji iz iseljeničkoga dijela studija (9): Hrvati u Australiji i Novom Zelandu, Hrvati u Južnoj Americi, Hrvati u Sjevernoj Americi, Hrvatski iseljenički mediji, Hrvatsko iseljeništvo i javno djelovanje, Identitet moliških Hrvata, Integracija hrvatskih useljenika, Knjižno nasljeđe zapadnougarskih Hrvata i Znameniti Hrvati u svijetu.
Magistar/magistra demografije i hrvatskoga iseljeništva
Završetkom petogodišnjega studija stječe se akademski naziv magistra/magistre demografije i hrvatskoga iseljeništva.
Diplomirani student osim akademskoga naslova (magistar/magistra demografije i hrvatskoga iseljeništva) stječe osposobljenost za ulazak u svijet rada i odgovornosti te uključivanje u stručno-znanstvene hrvatske razvojne izazove.
Mogućnosti zaposlenja nakon studija
Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva s pristupom, predmetnim sadržajima, metodama razmatranja i svim ostalim stručno-znanstvenim i nastavnim aspektima, omogućit će diplomiranim studentima mogućnost zapošljavanja u svim analitičko-planerskim ustanovama od općinske/gradske po do državne razine, u svim privatnim tvrtkama koje izrađuju planerske podloge za donošenje razvojnih koncepcija i strategija, ali i same strategije, u sigurnosnim sustavima, znanstveno-istraživačkim i upravnim ustanovama i tijelima koji se bave stvaranjem, promicanjem i provedbom demografske i iseljeničke politike, hrvatskim diplomatskim misijama, konzularnim uredima i drugim predstavništvima (gradova, županija, ustanova i poduzetnika) izvan Hrvatske kojima je hrvatsko iseljeništvo predmet interesa i svim ostalim sličnim institucijama, tvrtkama i radnim jedinicama.
U dvopredmetnom povezivanju ovoga studija s nacionalnim predmetima velika je mogućnost rada u hrvatskim odgojno-obrazovnim ustanovama u inozemstvu zbog poznavanja hrvatskoga iseljeništva kojemu je takva dodatna naobrazba potrebna i usmjerena.
Klub studenata demografije i hrvatskoga iseljeništva “Populus”
Studenti studija demografije i hrvatskoga iseljeništva pri Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu okupljeni su oko Kluba studenata demografije i hrvatskoga iseljeništva “Populus” čija je osnovna namjera poticanje uključivanja studenata u akademske i društveno korisne aktivnosti. Aktivnosti kluba omogućuju studentima razvoj kroz iskustvo i stjecanje profesionalnih vještina tijekom studija te potiču praktičnu primjenu znanja stečenih na fakultetu, što u konačnici za cilj ima cjeloviti osobni i profesionalni razvoj članova.