O nama

Psihologija je suvremena društvena znanost koja se razvila kao nezaobilazna znanstvena disciplina, ne samo zbog znanstvenih teorija i spoznaja iz glavnog predmeta svog bavljenja - ljudskog ponašanja i doživljavanja, već i zbog primjene rezultata psihologijskih istraživanja u mnogim područjima ljudskog djelovanja. Zahtjevi za profilom psihologa u razvijenim društvima rastu te se očekuje da će ta struka biti među vodećima po zapošljavanju u idućim desetljećima.

Studijski program omogućuje studentima stjecanje Europske diplome psihologa (EDP) čime je stvorena pretpostavka da svaki student dobivanjem diplome u pogledu profesionalne osposobljenosti i stručnih kompetencija može računati na njezinu cjelovitu prihvaćenost unutar Europske unije. Program studija istovremeno je i originalan, jer slijedi osnovnu koncepciju Hrvatskih studija, a to je da se obrazovanju studenata pristupa interdisciplinarno. Na diplomskoj razini ovakav program omogućuje teorijsku, metodološku i praktičnu naobrazbu, osposobljavanje i trening u više područja primijenjene psihologije, a posebice kliničkom, organizacijskom i obrazovnom. Obrazovanje koje su završili, znanja, kompetencije i vještine koje su stekli a nalaze se u nastavnom planu i programu studija psihologije, pružaju diplomiranom studentu psihologije niz mogućnosti te ga čine kvalificiranim i kompetitivnim sudionikom na postojećem tržištu rada.
O studijskom programu, nastavnicima, studentima i ostalim podacima koji vas zanimaju, pročitajte i pogledajte na stranicama Odsjeka za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija.


Objavljeno: 12. 2. 2015. u 17:52
Uređeno: 12. 2. 2015. u 17:53
Iva Černja Rajter

Promociju organiziraju Sekcija za psihologiju obitelji, braka i partnerstva HPD- a i Sekcija za kliničku psihologiju HPD- a u sklopu događanja povodom 8. tjedna psihologije u Hrvatskoj. Zbornik „Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva“ su uredili prof. dr. sc. Andreja Brajša Žganec, mr. spec. klin. psih. Josip Lopižić i prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić.

Predstavljanje zbornika „Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva“ održat će se u ponedjeljak, 16.02.2015.g. u Velikoj dvorani Klinike za psihijatriju Vrapče s početkom u 13:00h i to u sklopu obilježavanja 8. Tjedna psihologije u Hrvatskoj (16.02. do 22.02.2015.; više inforfmacija o zbivanjima potražite na: http://www.psihologija.hr/tjedan-psihologije.html).

Zbornik će predstaviti urednica prof. dr. sc. Andreja Brajša Žganec, recenzent prof. dr. sc. Josip Obradović te nakladnik prof. dr. sc. Krunoslav Matešić.

Ovaj zbornik nastao je suradnjom stručnjaka i stručnjakinja tijekom 20. godišnje konferencije hrvatskih psihologa koja je tematski obuhvatila suvremene psihološke spoznaje iz područja obitelji, braka i partnerstva. Suizdavači ovoga zbornika jesu Hrvatsko psihološko društvo i Naklada Slap.

Kao pregled sadžaja izdvajamo:

„Strukturalne promjene obitelji posljedica su mnogobrojnih čimbenika. Postojeća ekonomska kriza, nezaposlenost i osjećaj nesigurnosti u mnogim obiteljima stvaraju specifičnu bračnu i obiteljsku klimu i posljedično, specifične oblike ponašanja partnera i članova obitelji. Obitelj je složena i povezana cjelina, sustav koji se sastoji od više podsustava, koji svi zajedno čine dio šireg sustava. Niz je čimbenika koji određuju je li obitelj funkcionalna ili disfunkcionalna, je li obitelj više ili manje uspješna. Pitanja o bračnoj kvaliteti, partnerskim odnosima, emocionalnom životu obitelji, rješavanju problema u obitelji, komunikaciji u obitelji, obiteljskim ulogama, zadovoljstvu među članovima obitelji, podršci koju si članovi međusobno pružaju te kakva je autonomija članova obitelji, sve su češća. Psiholozi su stalno pozvani na njih odgovarati. Obiteljski sustav može imati zaštitnu i rizičnu ulogu u razvoju djeteta. Noviji modeli i koncepti u psihologiji proučavaju odnose roditelja i djeteta upravo u kontekstu različitih sustava koji na direktan ili indirektan način utječu na sam razvoj djeteta. Pitanja s kojima se susrećemo jesu kako biti uspješan i sretan roditelj, uloga i važnost doživljaja roditeljstva, značenje privrženosti u bliskim odnosima, tranzicija u roditeljstvo i promjene u obitelji te još mnoga druga. Zanima nas kako su obiteljski odnosi povezani s razvojem djeteta u kontekstu potpune obitelji, jednoroditeljskih obitelji, proširene obitelji, te u kontekstu istospolnih zajednica. Kao dodatne povezane teme ističu se očinstvo, majčinstvo, podrška roditeljstvu, životni ciklus obitelji, odnos adolescenata s roditeljima i vršnjacima, odnos odrasle djece i roditelja, suradnja škole i roditelja, roditelji i sport, udomiteljstvo, ali i teme kao što su rastava braka, obiteljsko nasilje, zlostavljanje u obitelji, uloga obitelji u liječenju pacijenata koji boluju od različitih bolesti, nepovoljne biološke i socijalne okolnosti razvoja djeteta te rane intervencije. Od interesa su i teme povezane s nastavnim sadržajima iz psihologije obitelji, braka i roditeljstva na studijima psihologije u Hrvatskoj, uloga psihologa kao savjetovatelja partnera i obitelji unutar vlastitih iskustvenih, institucionalnih, društvenih i zakonskih normi, kao i njegova uloga u suradnji roditelja sa školom i kroz rad u savjetovalištu, kao psihologa-psihoterapeuta, te stanje i perspektiva djelovanja obiteljskih centara u zajednici.“

Popis obavijesti

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.

Adresa: Borongajska cesta 83d, Zagreb
© 2013. - 2024. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija. Sva prava pridržana. Računalna služba         Izjava o pristupačnosti
QuiltCMS