Objavljeno: 22. 3. 2024. u 12:54
Josip Zekić

Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske partner je u Erasmus + projektu kojim je osnovana Europska mreža za priznavanje prethodnog - European RPL Network. Cilj Europske mreže je povezati visoka učilišta i organizacije diljem Europe koje rade na priznavanju prethodnog učenja (RPL) u visokom obrazovanju. Europsku mrežu za priznavanje prethodnog učenja osnovala su nadležna tijela iz Austrije, Hrvatske, Njemačke, Islanda, Irske i Švedske kao i ENQA-e, EURASHE i EUA.

Kako bi potaknuli i podržali visoka učilišta u provedbi priznavanja prethodnog učenja Europska mreža nudi mogućnost da se predstavnici visokih učilišta i stručnjaci za priznavanje prethodnog učenja u visokom obrazovanju povežu sa kolegama diljem Europe te da u akademskoj godini 2024/2025 dogovore aktivnosti međusobnog učenja, razmjene informacija i primjera dobre prakse (studijski posjeti i/ili online sastanci). Članovi Europske mreže pripremili su upitnik čija svrha je identificirati zainteresirane osobe, međusobno ih povezati i prikupiti informacije o aspektima priznavanja prethodnog učenja koji su u fokusu visokih učilišta. Ističemo da Europska mreža nema osigurana sredstva za provedbu dogovorenih aktivnosti no zaposlenici visokih učilišta mogu iskoristiti mogućnost financiranja iz Erasmus+ programa.

Stoga pozivamo da stručnjaci Vašeg visokog učilišta najkasnije do 5. travnja 2024. godine popune upitnik na poveznici ovdje  i iskažu svoj interes i potrebe vezane uz priznavanje prethodnog učenja u visokom obrazovanju.

Popis zainteresiranih stručnjaka bit će proslijeđen svima koji su popunili upitnik i članovima Europske mreže kako bi se mogli međusobno povezati i dogovoriti provedbu aktivnosti.

Smjernice za priznavanje prethodnog učenja u visokom obrazovanju