Objavljeno: 17. 2. 2022. u 11:50
Tea Cacović

U okviru programa Kreativna Europa objavljen je niz natječaja vezanih za širok raspon kulturnih i kreativnih sektora, među ostalim:

• arhitekturu
  • kulturnu baštinu
  • dizajn
  • književnost i izdavaštvo
  • glazba
  • izvedbena umjetnost.

Potprogram Kultura programa Kreativna Europa potiče suradnju i razmjenu među kulturnim organizacijama i umjetnicima unutar Europe i šire. Kreativna Europa ima za cilj:

• poticati umjetničko stvaralaštvo i inovacije
  • poduprijeti promociju i distribuciju europskog sadržaja diljem Europe i šire
  • pomoći umjetnicima da pronađu mogućnosti stvaranja i izvedbe preko granica,
  • potaknuti digitalnu i ekološku tranziciju europskog kulturnog i kreativnog sektora.

Između nekoliko natječaja izdvajamo sljedeće:

NEWS-Media Literacy - Medijska pismenost ima za cilj omogućiti građanima da razviju kritičko razumijevanje i korištenje medija. Medijska pismenost također je moćan instrument za ograničavanje utjecaja dezinformacija. U tu svrhu, akcije medijske pismenosti potaknut će razmjenu znanja i razmjene o politikama i praksama medijske pismenosti. Potpora predviđa razvoj inovativnih prekograničnih inicijativa medijske pismenosti i zajednica diljem Europe, u stalnom mijenjanju digitalnog medijskog krajolika i uzimajući u obzir trenutačno ponašanje korisnika među različitim dobnim skupinama.

Projektnih prijedlozi, koji će se financirati unutar ovog natječaja trebaju rezultirati sljedećim:

stvoriti paneuropski konzorciji, šireći najbolje prakse preko nacionalnih, kulturnih i jezičnih granica razvijajući i povećavajući alate i aktivnosti za medijsku pismenost kako bi se osigurao prijenos takvih praksi najširoj mogućoj publici, pokrivajući različite vrste modaliteta medijskih isporučevina

- forume za razmjenu najboljih praksi specifičnih dobnih skupina, skupina s ograničenim vještinama medijske pismenosti ili pristupa njima ili pak onih koji su u opasnosti od socijalne isključenosti;

- podrška stručnjacima za medijsku pismenost u području prilagodbe njihove praksu medijskim formatima koji se brzo razvijaju i obrascima medijske konzumacije koji se mijenjaju.

Rok za prijavu na navedeni natječaj je 6. travnja 2022. do 17:00 sati (Briselsko vrijeme).

Sve detalje poziva možete vidjeti na poveznici.

Sve ostale natječaje objavljene unutar programa Kreativna Europa možete pogledati ovdje.