Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.


26/06/2025

Doc. dr. sc. Monika Komušanac gostovala u emisiji “Kozmos i etos” na Trećem programu Hrvatskoga radija

Na Trećem programu Hrvatskoga radija (HR3) 26. lipnja 2025. godine u 9.00 h emitirana je emisija “Kozmos i etos: obzori svijeta, znanosti i društva” urednika Marita Mihovila Letice koja aktualizira teme iz područja znanosti, filozofije i umjetnosti, s naglaskom na izazove postmodernih društava.

U emisiji je gostovala doc. dr. sc. Monika Komušanac, pročelnica Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Povod gostovanju bio je razgovor o rezultatima istraživanja o stavovima mladih prema obitelji, braku i djeci te njihovim fertilitetnim namjerama, koji su objavljeni u časopisu “Bogoslovska smotra” početkom 2025. godine.

Razgovor je bio usmjeren na razumijevanje razloga zbog kojih mladi sve češće odgađaju brak i roditeljstvo, uzimajući u obzir čimbenike poput socioekonomskih prilika, vrijednosnih promjena, obrazovnih i profesionalnih aspiracija te utjecaja okoline i medija. Emisija je otvorila pitanja o budućnosti obitelji u suvremenom hrvatskom društvu, izazovima pronatalitetne politike i važnosti institucionalne podrške za mlade i mlade obitelji, a naglašena je i uloga identiteta, religioznosti i obiteljskih iskustava u oblikovanje demoreproduktivnih obrazaca ponašanja.

Snimka cijele emisije može se poslušati na poveznici

Popis obavijesti