Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.
Nastavnici Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu 8.-9. svibnja 2025. godine sudjelovali su na Međunarodnoj konferenciji „Globalne dijaspore Europske unije – hrvatska dijaspora u globalnoj perspektivi“.
U organizaciji Centra za istraživanje hrvatskog iseljeništva, Instituta za istraživanje migracija, Hrvatske matice iseljenika i Ekonomskoga fakulteta u Osijeku 8.-9. svibnja 2025. godine u Hrvatskoj matici iseljenika održana je Međunarodna konferencija „Globalne dijaspore Europske unije – hrvatska dijaspora u globalnoj perspektivi“
Među šezdesetak znanstvenika i stručnjaka iz različitih zemalja sudjelovali su i nastavnici s Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu – doc. dr. sc. Ivan Perkov s Odsjeka za sociologiju te doc. dr. sc. Monika Balija i dr. sc. Tamara Bodor s Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo.
Doc. dr. sc. Ivan Perkov u svom je izlaganju pod naslovom „Integracija stranih radnika u hrvatsko društvo“ govorio o jednom od najsloženijih društvenih procesa s kojim se zbog nagloga priljeva velikoga broja radnika iz prostorno i kulturološki udaljenih zemalja posljednjih godina suočava Hrvatska. U svom je izlaganju analizirao strateški i normativni okvir te planove za integraciju stranih radnika na nacionalnoj razini, kao i na razini grada Zagreba, koji je epicentar useljavanja.
Doc. dr. sc. Monika Balija i dr. sc. Tamara Bodor u koautorstvu s doc. dr. sc. Rebekom Mesarić Žabčić s Instituta za društvena istraživanja Ivo Pilar svoje su izlaganje pod naslovom „Hrvati u Bavarskoj – demografska obilježja i namjere povratka u Republiku Hrvatsku“ posvetile najbrojnijoj zajednici Hrvata među svim njemačkim saveznim pokrajinama. U svome su izlaganju na temelju dostupnih statističkih podataka i provedenoga kvalitativnoga istraživanja analizirale njihova demografska obilježja i namjere povratka u Republiku Hrvatsku.