Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.


17/04/2025

Pripadnici Bojne Frankopan na Fakultetu hrvatskih studija

U sklopu kolegija Hrvatsko iseljeništvo i Domovinski rat dana 9. travnja 2025. održano je gostujuće predavanje o Bojni Frankopan, jednoj od prve dvije specijalne postrojbe Oružanih snaga Republike Hrvatske, elitnoj vojnoj jedinici u čijem su ustrojavanju i vođenju ključnu ulogu imali Hrvati iz francuske Legije stranaca. Povjesničar Tomislav Šulj, viši arhivist u Hrvatskom memorijalno-dokumentacijskom centru Domovinskog rata te student doktorskoga studija povijesti na Fakultetu hrvatskih studija, ovom je prilikom predstavio svoju opsežnu znanstvenu monografiju o Bojni Frankopan. Uz opisivanje ratnog puta postrojbe i isticanje njenih posebnosti, studente je upoznao s nizom istraživačkih izazova s kojima se susreo te podijelio s njima brojne korisne savjete, prvenstveno vezane uz metodu usmene povijesti, kojom se obilno služio u izradi spomenute monografije.

Studentima je o svojoj motivaciji da napusti studentske klupe i priključi se obrani od velikosrpske agresije govorio jedan od Frankopana, Zagrepčanin Tomislav Bajsić, istaknuti i nagrađivani hrvatski književnik i pjesnik te trenutni predsjednik hrvatskog P.E.N. centra. Treći izlagač bio je još jedan Frankopan, Karlo Jarčan, koji je kao politički emigrant u Kanadi najprije bio snažno angažiran na prikupljanju raznovrsne pomoći za obranu Hrvatske od velikosrpske agresije, a potom se i osobno uključio u ratna djelovanja.

Dio atmosfere s predavanja te izabrane izjave izlagača, ali i studenata, moguće je pogledati na ovoj poveznici.

Popis obavijesti