Objavljeno: 10. 7. 2023. u 15:10
Tea Cacović

Crisis – Perspectives from the Humanities

Rok za podnošenje pretprijava: 21. rujna 2023.

Tema istraživanja treba se fokusirati na inovativne poglede na fenomene kriza u prošlosti i sadašnjosti. Predloženo istraživanje može se oslanjati na uvide i metodologije iz širokog spektra umjetničkih i humanističkih disciplina. Iako su usmjereni na humanističke znanosti, konzorciji mogu uključiti doprinose iz drugih istraživačkih područja gdje je to prikladno.

Teme: različita shvaćanja kriza, krize i ljudski odgovor, prikaz kriza.

U natječaju sudjeluju organizacije za financiranje istraživanja iz 22 europske zemlje s ukupnim proračunom od oko 15,5 milijuna eura.

Opći uvjeti prihvatljivosti:

  1. 1. Transnacionalni konzorcij mora se sastojati od najmanje četiri a najviše šest partnera koji su prihvatljivi za financiranje u državama koje sudjeluju u natječaju;
  2. 2. Trajanje projekata je između 24 do 36 mjeseci;
  3. 3. Najviši iznos financiranja iznosi 1,5 milijuna eura po prijedlogu.

Nadalje, svaka organizacija koja sudjeluje u natječaju ima pravo odrediti dodatne nacionalne kriterije za prijavitelje iz njezine nadležnosti. Dodatni kriteriji koji će se primjenjivati na hrvatske prijavitelje definirani su u dokumentom Posebni uvjeti za hrvatske prijavitelje (Croatia Factsheet.pdf),  a oni su sljedeći:

1) broj projekata koji će se financirati: 1 do 2, ovisno o iznosu financiranja pojedinačnih projekata;

2) kriteriji prihvatljivosti istraživača:

Jedan znanstvenik može sudjelovati samo u jednom projektnom konzorciju u ulozi hrvatskog prijavitelja u okviru natječaja.

Hrvatski prijavitelj može istovremeno biti u statusu voditelja i/ili suradnika (odnosno su-voditelja) na najviše dva HRZZ projekta i to kao voditelj jednoga projekta i suradnik (su-voditelje) na drugome ili kao suradnik na dva projekta. Ovaj uvjet ne primjenjuje se na voditelje i suradnike (su-voditelje) na HRZZ projektima koji završavaju s 31. listopada 2024. godine.

Su-voditelji projekata su voditelji hrvatske istraživačke grupe u, bilateralnim programima i ERA-NET programima.

3) Prihvatljivi troškovi: Prihvatljivi troškovi definirani su u dokumentu Upute za prijavitelje na natječaje Hrvatske zaklade za znanost u 2023. godini te odgovaraju prihvatljivim troškovima u programu Istraživački projekti.

Ostali vremenki termini natječaja:

  • rujan-listopad 2023. – nacionalna provjera prihvatljivosti prijavitelja
  • studeni-prosinac 2023. – prvi krug evaluacije (vrednovanje pretprijava)
  • siječanj 2024. – odabir pretprijava, poziv na podnošenje pune projektne prijave
  • 29. ožujka 2024. – rok za podnošenje pune projektne prijave
  • travanj-svibanj 2024. – drugi krug evaluacije (istorazinsko vrednovanje)
  • lipanj 2024.- faza prigovora
  • rujan/listopad 2024. – odabir projekata za financiranje
  • kraj 2024./početak 2025. – početak provedbe projekata


Kako bi se olakšao proces stvaranja transnacionalnih konzorcija, CHANSE je stvorio alat za pronalazak potencijalnih partnera: https://www2.ncn.gov.pl/partners/chanse/.  

Tekst natječaja i sva prijavna dokumentacija nalaze se na stranici konzorcija CHANSE.

Sve detalje natječaja kao i potpunu natječajnu dokumentaciju možete pronaći ovdje.

Popis obavijesti

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.

Adresa: Borongajska cesta 83d, Zagreb
© 2013. - 2024. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija. Sva prava pridržana. Računalna služba         Izjava o pristupačnosti
Powered by Ekorre Academic