Objavljeno: 4. 10. 2023. u 08:59

Od 19. do 22. rujna 2023. održan je jubilarni 50. Svjetski kongres filozofije sporta u splitskom Hotelu Radisson Blue Resort & Spa. Domaćin ovom kongresu bio je doc. dr. sc. Matija Mato Škerbić s Odsjeka za filozofiju i kulturologiju, koji je odnedavno i predsjednik Europskoga udruženja za filozofiju sporta. Naime, on je inicirao ideju o skupu, priredio uspješnu prijavu za dobivanje domaćinstva, te pokrenuo suradnju dvaju sveučilišta - Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Splitu (Kineziološki fakultet). Izvrsnog suradnika Škerbić je imao u izv. prof. dr. sc. Goranu Gabrilu sa splitskog KIF-a, koji je uradio ogroman i uspješan posao u organizaciji sa splitske strane.

Jubilarni 50. kongres svjetske udruge za filozofiju sporta (International Association of the philosophy of sport - IAPS) je okupio rekordnih 135 sudionika iz cijeloga svijeta koji su došli s najprestižnijih sveučilišta Australije, SAD-a i Kanade, Japana, Indije i Kine, Velike Britanije i gotovo svih europskih zemalja. Svoja su predavanja održali praktično svi najveći autoriteti filozofije sporta poput Mike McNameeja (KU Leuven, Belgija), Heather Reid (Iowa State University, SAD), Angele Schneider (University of Western Ontario, Kanada), Johna Suttona (Macquiare University, Australia), Emily Ryall (Glouchestershire University, VB), Koya Fukosawe (Tsukuba University, Japan), Cesara Torresa (New York University, SAD), Jima Parryja i Irene Martinkove (Charles Univeristy, Češka).

Splitski je skup najbolji dokaz svjetske rasprostranjenosti i rasta ove relativno mlade grane filozofije nastale 1972. u Bostonu (SAD), istaknuo je Škerbić u pozdravnom govoru. Štoviše, posebno je istaknuo dvojicu sudionika koji su prisustvovali i inauguralnom skupu 1972., te nastavili kontinuirano razvijati ovu disciplinu do danas  - prof. emerituse Scotta Kretchmara (Penn State University, SAD) i Williama J. Morgana (University of Southern California, SAD). Ispred Sveučilišta u Splitu, sudionike skupa su pozdravili prorektori prof. Zoran Đogaš i prof. dr. sc. Nikola Koceić-Bilan, te dekan Kineziološkog fakulteta prof. dr. sc. Frane Žuvela.

Najveću su pažnju zadobile te izazvala veliku diskusiju upravo neke od najaktualnijih i najvažnijih tema za budućnost sporta poput:

• dozvole ili zabrane transrodnim osobama da se natječu u ženskim kategorijama u sportu,
  • kako rješavati i sprječavati slučajeve seksualnog zlostavljanja, iznuda i vršenja nasilja u vrhunskom sportu,
  • kako najuspješnije sačuvati integritet sporta pred različitim prijetnjama poput kladioničarske mafije, korupcije, prijevara, dopinga itd. te kako oformiti interdisciplinarne jedinice za borbu za očuvanje integriteta sporta tzv. integrity units,
  • kako razriješiti različite slučajeve dopinga u sportu,
  • zašto se na zabranjenim listama Svjetske anti-doping agencije (WADA) nalaze lijekovi koji nemaju nikakav učinak,
  • optužbi sportaša za uzimanje dopinga bez dokaza,
  • što učiniti u slučajevima interseksualnih sportaša,
  • uporabe AI u sportu,
  • statusa e-sporta i virtualnih kompetitivnih igara,
  • razmatranja o namjernom kršenju pravila sportaša.

Na kraju treba reći, da su mnogi sudionici skupa izrazili veliko oduševljenje Hrvatskom i Splitom, ali i uputili brojne pohvale za vrhunsku organizaciju kongresa nazvavši ga nezaboravnim. Među njima, posebno se ističe čestitka prof. Mikea McNameeja da je ovim kongresom Hrvatska postavljena na globalnu mapu filozofije sporta.

doc. dr. sc. Matija Mato Škerbić
Keynotes and hosts of IAPS2023 John Sutton, Ivo Jirasek, Goran Gabrilo, Ivana Zagorac, Matija Škerbić, Kenneth Aggerholm
Panel on TransWomen in sports IAPS2023 Jon Pike, Javier Lopez Frias, Pam Sailors, Cesar Torres, Charlene Weaving
50. Svjetski kongres filozofije sporta u Splitu