Objavljeno: 4. 9. 2023. u 09:01

U okviru projekta Hrvatska nastava u inozemstvu – pedagoški i glotodidaktički izazovkoji financira Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske na Fakultetu hrvatskih studija će se, 28. rujna 2023. u 11 sati, održati okrugli stol naziva Izazovi hrvatske nastave u inozemstvu. Voditeljica projekta je izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum.

Okrugli stol Izazovi hrvatske nastave u inozemstvu nastavak je okrugloga stola Hrvatska nastava u inozemstvu – važnost, izazovi i potrebe koji je održan 2022. godine na Fakultetu hrvatskih studija. Svrha je održavanja okrugloga stola nastavak rasprave o važnosti hrvatske nastave u inozemstvu posebice s obzirom na njezinu ulogu u očuvanju hrvatskoga nacionalnoga identiteta među djecom i mladima hrvatskih iseljenika. Na okruglom stolu problematizirat će se ključna pitanja organizacije i provođenja hrvatske nastave u inozemstvu pri čemu je od osobite važnosti suradnja znanstvenih i javnih institucija, odnosno povezivanje znanstvenoga i stručnoga djelovanja u svrhu unaprjeđenja hrvatske nastave u inozemstvu. Budući da je ovladavanje pisanom i usmenom komunikacijom na hrvatskom jeziku važan društveni, ali i kulturni vid nacionalnoga identiteta, poseban naglasak na okruglom stolu bit će stavljen na hrvatski kao drugi i nasljedni jezik. Uz navedeno na okruglom stolu će se, pored izazova koje nosi uspješna realizacija hrvatske nastave u inozemstvu, potaknuti rasprava o potrebi revidiranja temeljnoga dokumenta - Kurikuluma hrvatske nastave u inozemstvu te definirati nužni preduvjeti za uspješnu realizaciju budućih programa osposobljavanja i usavršavanja učitelja hrvatske nastave u inozemstvu.

Izlagači i teme na okruglom stolu su:

Staša Skenžić, mag. educ. philol. croat., Voditelj službe za međunarodne poslove, Ministarstvo znanosti i obrazovanja: Izazovi u organizaciji i provođenju hrvatske nastave u inozemstvu

prof. dr. sc. Lidija Cvikić, Učiteljski fakultet u Zagrebu: Vrijeme je za promjene - 20 godina Kurikula hrvatske nastave u inozemstvu

doc. dr. sc. Milan Bošnjak, Savjetnik s posebnim položajem za pitanja hrvatske nacionalne manjine u inozemstvu, Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske: Uloga učitelja u hrvatskoj nastavi u inozemstvu

doc. dr. sc. Antonia Ordulj, Fakultet hrvatskih studija, Margareta Uršal, mag. pead., Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji, Lea Andreis, mag. psych., Fakultet hrvatskih studija: Što je potrebno učiteljima u hrvatskoj nastavi u inozemstvu?

dr. sc. Marijana Češi, viša savjetnica, Agencija za odgoj i obrazovanje: Mogućnosti edukacije za učitelje i nastavnike hrvatske nastave u inozemstvu

prof. dr. sc. Sanja Vulić Vranković, Fakultet hrvatskih studija, Lidija Bogović, mag. croat., Fakultet hrvatskih studija: Kako pišu i kako govore hrvatski jezik učenici Hrvatske nastave u Baden-Württembergu i Bavarskoj?

doc. dr. sc. Marijana Togonal, Hrvatsko katoličko sveučilište: Integracijsko-edukacijski programi učenja hrvatskoga jezika za strance. Kako iskoristiti iskustva hrvatske nastave u inozemstvu?

Lada Kanajet Šimić, mag. educ. philol. croat., Hrvatska matica iseljenika: Mala škola hrvatskoga jezika i kulture i njezini dosezi

Katica Perinac, Udruga učitelja hrvatskoga jezika u Viktoriji, Australija: Hrvatski jezik u saveznoj državi Viktoriji, Australija