Objavljeno: 19. 7. 2023. u 12:24

U Katoličkom školskom centru sv. Mihovila u Šibeniku s radom je započela treća međunarodna Ljetna škola latinskoga jezika i kulture koju suorganiziraju Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska salezijanska provincija sv. Ivana Bosca.

Polaznike su u ime organizatora pozdravili mr. sc. don Josip Krpić SDB i Petar Ušković Croata, asistent s Odsjeka za kroatologiju Fakulteta hrvatskih studija, koji su istaknuli da učenici i studenti iskazuju sve veći interes za Školu koja je po svemu jedinstvena na našim prostorima budući da se latinski njeguje vrlo intenzivno govornom metodom i da su na neki način uronjeni u njegovu narav.

Osim učenika i studenata iz Hrvatske ove godine ljetnu školu latinskoga pohađa i četvero učenika iz KŠC-a sv. Josip u Sarajevu, pa se okupljenima prigodno obratio u dr. sc. vlč. Mario Ćosić koji je istaknuo da ovakva vrsta suradnje otvara nove perspektive između naših škola i da je latinski uvijek imao snagu povezivanja različitih kultura. Na kraju je prigodnu riječ uputio prof. Marijan. Vodopija iz Gimnazije Tituša Brezovačkog i alumni Fakulteta hrvatskih studija koji je istaknuo kako mu je drago što su polaznici ljetne škole različitih razina znanja i usmjerenja, što pokazuje da je latinski univerzalan i potreban jezik,

Podsjetimo, Ljetna škola latinskoga jezika i kulture održava se od 17. do 30. srpnja u prostorima Katoličkog školskog centra sv. Mihovila u Šibeniku, a osim domaćih predavača i nastavnika s Fakulteta hrvatskih studija i Filozofskoga fakulteta u Zagrebu u njezinu radu sudjeluju i profesori Jiří Čepelák s Karlovog sveučilišta u Pragu i Natalia Čepelakova iz Rusije. Škola je jedinstvena po upotrebe govornoga latinskoga jezika prema metodi Lingua Latina per se illustrata koju je osmislio danski lingvist Hans Henning Ørberg.