Na kolegiju Primjena metoda društvenih istraživanja, studenti druge godine prijediplomskog jednopredmetnog studija sociologije po prvi su put ove akademske godine u sklopu nastave dobili priliku samostalno osmisliti i provesti vlastito istraživanje – od konceptualizacije do interpretacije rezultata.
Ovaj kolegij nadovezuje se na Metodologiju društvenih istraživanja, koju su studenti slušali i položili u zimskom semestru, gdje su stekli temeljna teorijska znanja o znanstvenim metodama. U ljetnom semestru ta su znanja pretočili u praksu, a uloga nastavnika bila je mentorska – podrška u svim fazama istraživačkog procesa.
Istraživački proces: od ankete do intervjua
Tema istraživanja bila je: „Zadovoljstvo studenata studijem sociologije na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu“, a istraživanje je provedeno kroz dvije faze – kvantitativno istraživanje metodom ankete i eksplanatorno kvalitativno istraživanje metodom intervjua. U prvom dijelu studenti su samostalno izradili anketni upitnik i proveli istraživanje među studentima prijediplomskog i diplomskog studija sociologije. Nakon obrade i analize rezultata, uslijedila je druga faza – provedba intervjua s ciljem dublje interpretacije dobivenih nalaza. Svaki student proveo je po jedan intervju sa studentom prijediplomskog i jedan sa studentom diplomskog studija.
Cilj istraživanja bio je ispitati razinu zadovoljstva studenata sociologije studijem te identificirati ključne čimbenike koji oblikuju njihovo zadovoljstvo ili nezadovoljstvo.
Angažirano sudjelovanje studenata i njihov profesionalan pristup istraživačkom procesu ostavili su snažan dojam i na njih same i na njihove nastavnike. Kroz praktičan rad prošli su sve faze znanstvenog istraživanja: od izrade instrumenta, regrutacije sudionika, prikupljanja podataka anketom i intervjuom, pa sve do unosa podataka, transkripcije, analize i izrade istraživačkog izvještaja.
Studentice su o iskustvu rada na kolegiju podijelile sljedeće dojmove:
Suočavanje s izazovima iz stvarnog istraživačkog rada
Osim razvijanja istraživačkih vještina, studenti su kroz ovaj kolegij morali rješavati stvarne probleme s kojima se susreću profesionalni istraživači – poput motiviranja sudionika istraživanja, oblikovanja jasnih i etičkih pitanja te točne interpretacije rezultata. Time su, uz metodološko znanje, usvojili i svijest o odgovornosti istraživača, važnosti etičkog pristupa i timskog rada.
Kolegij izvode izv. prof. dr. sc. Dario Pavić i izv. prof. dr. sc. Irena Cajner Mraović (nositelji kolegija), te Ana Marija Dunaj, mag. nov., asistentica na Odsjeku za sociologiju i komunikologiju.
Ovo iskustvo pokazalo je kako praktična nastava može doprinijeti ne samo boljem razumijevanju gradiva, već i razvoju samopouzdanja, suradničkog duha i profesionalne znatiželje kod studenata. Istraživački izvještaji koje su studenti izradili ocjenjivani su kao dio završne ocjene iz kolegija.
Rezultati koji imaju trajnu vrijednost
Ovo istraživanje nastavak je sličnog istraživačkog napora iz akademske godine 2022./2023., čiji su rezultati pridonijeli unapređenju studijskog programa – primjerice, uvođenjem kolegija Studentska praksa na diplomskom studiju. Zahvaljujemo svim studentima koji su sudjelovali u ovom istraživanju i svojim radom pridonijeli daljnjem unaprjeđenju kvalitete studija sociologije na Fakultetu hrvatskih studija!