FOTO: PP Trogir
Izv. prof. dr. sc. Irena Cajner Mraović, pročelnica Odsjeka za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija i doc. dr. sc. Krunoslav Borovec, vanjski suradnik istog Odsjeka, vodili su dvodnevni stručni seminar za policijske službenike Policijske postaje Trogir. Seminar, održan proteklog tjedna u Trogiru, bio je posvećen jačanju povjerenja građana u policiju, s posebnim naglaskom na svakodnevne interakcije policijskih službenika s građanima.
Ovaj seminar predstavlja izvrstan primjer uspješne suradnje akademske zajednice i državne uprave – kroz razmjenu znanja, iskustava i znanstveno utemeljenih pristupa koji mogu unaprijediti profesionalnu praksu. I izv. prof. dr. sc. Cajner Mraović i doc. dr. sc. Borovec utjelovljuju tu sinergiju: oboje su znanstvenici s bogatim praktičnim iskustvom. Irena Cajner Mraović ranije je bila dio policijskog sustava, a danas se znanstveno bavi istraživanjima iz područja sigurnosti i policijskog rada. Krunoslav Borovec ima dugogodišnje iskustvo u policiji, uključujući i rukovodeće dužnosti, a danas se u cijelosti posvetio znanstvenom radu.
Seminar je obuhvatio ključne elemente suvremenog policijskog djelovanja: povjerenje, policijski legitimitet, integritet, strah od kriminala te eksternu i internu pravednost. Na početku seminara sudionicima se obratio načelnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske Marko Srdarević, koji je naglasio važnost međusobnog povjerenja između policije i građana te profesionalnog pristupa u svakodnevnom radu policijskih službenika.
Prvi dan seminara bio je namijenjen svim policijskim službenicima, a kroz interaktivna predavanja, analize i grupne zadatke obradili su se dominantni modeli policijskog rada i njihovi učinci na percepciju javnosti. Posebno je istaknuto koliko su pojedinačne interakcije s građanima važne – negativna iskustva imaju čak do 14 puta jači utjecaj na percepciju policije nego pozitivna, istaknuli su predavači.
Predstavljen je i pristup proceduralne pravednosti, koji podrazumijeva nepristranost, poštovanje, mogućnost iznošenja mišljenja i jasno objašnjavanje policijskih postupaka. Takav pristup, pokazala su brojna istraživanja, ključan je za izgradnju povjerenja, čak i kada ishod postupanja nije povoljan za građane.
Drugi dan bio je usmjeren na rukovodeće policijske službenike i unutarnje organizacijske čimbenike, uključujući organizacijsku pravednost, motivaciju, zadovoljstvo poslom, internu komunikaciju te planiranje i provođenje projekata. Završna vježba bila je usmjerena na izradu konkretnih prijedloga za unapređenje rada Policijske postaje Trogir na temelju stečenih znanja i iskustava iz seminara.
Seminar je organiziran uz podršku lokalnih Vijeća za prevenciju na području Policijske postaje Trogir, a njegovi rezultati poslužit će kao temelj za daljnje stručne aktivnosti i jačanje povjerenja građana u rad policije.