Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O odsjeku

Nastava studija povijesti Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu započela se izvoditi tijekom akademske godine 1997./1998. Trenutno se na Odsjeku za povijest izvodi nastava na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj (doktorska) razini studija. 

Sve tri spomenute razine studija povijesti ustrojene su prema najmodernijim znanstvenim i didaktičkim standardima. Tijekom niza proteklih akademskih godina program je doživio pozitivnu kroatocentričnu tranziciju kako bi se studijski program koji se izvodi bolje prilagodio studentima koji imaju želju spoznati više nacionalne povijesti te olakšalo njihovo studiranje. Specifičnost nastavnoga plana interdisciplinarno je povezivanje s drugim nacionalnim povijesnim institucijama (instituti, muzeji, zavodi) što omogućuje studentima da se već tijekom preddiplomskoga studija započnu istraživački profilirati u područjima nacionalne povijesti koja ih zanimaju. Na diplomskom studiju studentima je omogućena tematska specijalizacija kroz velik broj izbornih kolegija.


Iako studij povijesti na Odsjeku ima naglasak na hrvatsku povijest, pod njime se podrazumijeva i mogućnost profiliranja studenata u raznim područjima svjetske povijesti, od starih civilizacija staroga Istoka do moderne i suvremene povijesti. Takva profilacija omogućena je zahvaljujući širokoj izbornosti nastavnih predmeta prilagođenih različitim interesima studenata.

 

 

 


15/04/2025

U Sisku održan znanstveno-stručni skup "Desetljeća slobode"

U organizaciji Znanstvenoga zavoda Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i Kulturno-povijesnoga centra Sisačko-moslavačke županije održan je znanstveno-stručni skup Desetljeća slobode. Skup je održan 14. travnja 2025. u Sisku, a posvećen je obilježavanju 30. obljetnice vojno-redarstvenih operacija Bljesak i Oluja. Ovi događaji od iznimne su povijesne važnosti za Republiku Hrvatsku, a posebno za Sisačko-moslavačku županiju. Skup je organiziran s ciljem promicanja znanstvenih istraživanja o Domovinskom ratu te poticanje rasprava o njegovim posljedicama i značenju za suvremenu Hrvatsku. Također, prikazan je i cijeli niz tema koje tek trebaju biti otvorene.

Dvije dvorane Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije bile su pune izlagača i posjetitelja što zorno dočarava veliko zanimanje za ovu tematiku unutar akademske zajednice. Svoje znanstvene radove predstavilo je 37 izlagača među kojima je bilo čak 12 doktoranada doktorskoga studija povijesti Fakulteta hrvatskih studija.

U ime Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu nazočne je pozdravila predsjednica Organizacijskog odbora znanstvenoga dijela skupa, ujedno predstojnica Znanstvenoga zavoda i voditeljica doktorskog studija povijesti, izv. prof. dr. sc. Vlatka Vukelić. Iskazala je zadovoljstvo institucijskom suradnjom ove dvije ustanove te izrazila nadu da će se suradnja i u buduće nastaviti na korist grada Siska koji s razlogom nosi naziv „grad hrvatskih pobjeda“.

Među brojnim izlagačima bili su i pročelnik Odsjeka za povijest Fakulteta hrvatskih studija, doc. dr. sc. Vladimir Šumanović s temom Otkrivanje masovnih grobnica na području Banovine 1995. te redoviti profesor s Odsjeka za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija dr. sc. Renato Matić koji je prezentirao rad na temu Oslobodilačke akcije Bljesak i Oluja – obavještajna priprema. Izlaganje je također imala i izv. prof. dr. sc. Vlatka Vukelić na temu VRO Bljesak i Oluja – narativ međunarodnih čimbenika.

Svojom nazočnošću ovaj znanstveno-stručni skup uveličali su i visoki izaslanici Ministarstva branitelja, u ime ministra Tome Medveda general Josip Lucić te u ime Ministarstva obrane, državni tajnik general Drago Matanović, što potvrđuje očitu potporu visokih struktura državne vlasti za takvu vrstu skupova i istraživanja.

Napomenimo i to da su na znanstveno-stručnom skupu Desetljeća slobode“ sudjelovali i pripadnici Hrvatske vojske i policije koji su upriličili iznimno zanimljivu izložbu.

 

Popis obavijesti