Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij hrvatske kulture (kroatologije) ustrojen je i izvodi se na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu od 1993. godine. Središnji je interdisciplinarni studij hrvatskoga jezika i kulture oko kojeg se razvija cijela koncepcija Hrvatskih studija. Riječ je o studiju koji je do sada obrazovao velik broj stručnjaka u toj disciplini i u kombinaciji s drugim strukama unutar Hrvatskih studija i Sveučilišta u Zagrebu. Najveći broj diplomiranih studenata našao je posao u različitim djelatnostima – školstvu, kulturnim institucijama, državnim ustanovama, gospodarstvu, medijima, diplomatskim predstavništvima, turističkim uredima i drugdje. Pokazalo se da ima potrebe za tako obrazovanim stručnjacima u društvu. Također, studij kroatologije jedinstveni je studij u okviru Sveučilišta u Zagrebu, koji na sveučilišnoj razini promišlja različite aspekte hrvatskoga kulturnoga i nacionalnoga identiteta i u tom pogledu je zanimljiv mnogim studentima drugih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i mnogim stranim studentima koji su studirali ili će studirati pojedine dijelove toga programa ili cijeli program studija hrvatske kulture. Program slijedi temeljne preporuke Bolonjske deklaracije i zakonske okvire za ustrojavanje studija. U tom smislu program je zadržao sve bitne značajke ranijih četverogodišnjih studija, uz prilagođavanje novomu trogodišnjemu, odnosno petogodišnjemu obrazovnomu ciklusu. Studij kroatologije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu središnji je kulturološki studij takve vrste, koji ima namjeru postati nositelj razvoja sličnih studija u svijetu i temeljni visokoškolski ustrojbeni okvir koji ima za cilj skrbiti o ustrojavanju i izvođenju kulturalnih hrvatskih studija u svijetu. Studij kroatologije izvodi se u jednopredmetnoj i dvopredmetnoj kombinaciji na preddiplomskoj i diplomskoj razini. Od 2006. ustrojen je i poslijediplomski doktorski studij kroatologije koji je osmislio akademik Radoslav Katičić.


05/05/2025

Izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum, doc. dr. sc. Monika Komušanac i dr. sc. Lidija Bogović gostovale na Radio Sljemenu HRT-a

Na poziv urednice Nevenke Rodić Erdelja, izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum, doc. dr. sc. Monika Komušanac i dr. sc. Lidija Bogović gostovale su u emisiji Pametna ploča na Radio Sljemenu Hrvatske radiotelevizije. Emisija je to koja tematizira aktualnosti i izazove obrazovanja te nudi uvid u različite dimenzije odgojno-obrazovnoga sustava.

Pročelnica doc. Komušanac predstavila je sveučilišni Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva, naglasila važnost interdisciplinarnoga pristupa razumijevanju demografskih trendova i iseljeničkih procesa te istaknula ulogu studija u očuvanju nacionalnoga identiteta i povezivanju s hrvatskim zajednicama izvan Republike Hrvatske. Prof. Bušljeta Kardum, predsjednica Organizacijskog odbora međunarodne znanstveno-stručne konferencije Hrvatski jezik i kultura u inozemstvu: pogled u prošlost, sadašnjost, budućnost, najavila je nadolazeći skup koji će okupiti domaće i inozemne znanstvenike istraživački usmjerene na hrvatsku dijasporu s posebnim naglaskom na hrvatski jezik i kulturu u inozemstvu, a asistentica Bogović osvrnula se na aktualne projekte i aktivnosti Fakulteta povezane s iseljeničkom problematikom.

Gostovanje je bilo prilika za predstavljanje studija, konferencije i važnih inicijativa Fakulteta hrvatskih studija usmjerenih na očuvanje nacionalnog identiteta, demografska istraživanja i povezivanje s hrvatskom dijasporom.

 

Popis obavijesti